Kancelaria i formalności
Kancelaria jest czynna:
– wtorek: od godz. 8.45 do 9.15 (przyjmuje ks. Krzysztof Plewnia, wikariusz)
od godz. 18.45 do 19.30 (przyjmuje ks. Tadeusz Górny, wikariusz)
– środa: od godz. 18.45 do 20.00 (przyjmuje ks. Sławomir Madajewski, proboszcz)
Parafia nie prowadzi korespondencji urzędowej drogą elektroniczną. Wszelkie sprawy należy załatwiać bezpośrednio w kancelarii parafialnej. Zapytania, zgłoszenia i inne kwestie wymagające udzielenia urzędowej odpowiedzi, należy przesyłać w tradycyjnej formie papierowej, własnoręcznie podpisane.
Parafia Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej
ul. Opatowicka 112, 42-612 Tarnowskie Góry
tel. +48 32 285 48 48
Konto bankowe główne:
PeKaO 07 1240 1343 1111 0000 2368 1886
Konto na organy:
PeKaO 10 1240 1343 1111 0011 0943 3678
Dokonując przelewu prosimy umieścić w tytule: ORGANY
CHRZEST
Kan. 849 Kodeksu Prawa Kanonicznego:
„Chrzest, brama sakramentów, konieczny do zbawienia przez rzeczywiste lub zamierzone przyjęcie, który uwalnia ludzi od grzechów, odradza ich jako dzieci Boże i przez upodobnienie do Chrystusa niezniszczalnym charakterem włącza ich do Kościoła, jest ważnie udzielany jedynie przez obmycie w prawdziwej wodzie z zastosowaniem koniecznej formy słownej”.
- Zgłoszenia dziecka do chrztu dokonuje w kancelarii parafialnej jeden z rodziców.
- Ustala z duszpasterzem termin udzielenia sakramentu. Zasadniczo udzielamy chrztu św. podczas wyznaczonej raz w miesiącu Mszy św. (niedziela o godz. 12.00). Gdy wyznaczona niedziela z jakichkolwiek względów nie odpowiada, wtedy ustalamy inny termin sakramentu (chrzest udzielany jest wówczas poza Mszą św.). Terminy Mszy św. chrzcielnych podane są poniżej.
- Przedstawia do wglądu akt urodzenia dziecka wystawiony przez USC.
- Podaje personalia rodziców chrzestnych (jednego mężczyzny i jednej kobiety): imię i nazwisko, wiek i adres.
- Do chrztu św. przynosimy świecę i białą szatę chrzcielną.
- Rodzice i chrzestni przystępują z okazji chrztu dziecka do spowiedzi św. (w naszej parafii nie dajemy kartek do spowiedzi).
Kto może być chrzestnym wyraźnie mówi Kodeks Prawa Kanonicznego w kan. 874, § 1:
„Do przyjęcia zadania chrzestnego może być dopuszczony ten, kto:
1° jest wyznaczony przez przyjmującego chrzest albo przez jego rodziców, albo przez tego, kto ich zastępuje, a gdy tych nie ma, przez proboszcza lub szafarza chrztu, i posiada wymagane do tego kwalifikacje oraz intencję pełnienia tego zadania;
2° ukończył szesnaście lat, chyba że biskup diecezjalny określił inny wiek albo proboszcz lub szafarz jest zdania, że słuszna przyczyna zaleca dopuszczenie wyjątku;
3° jest katolikiem, bierzmowanym i przyjął już sakrament Najświętszej Eucharystii oraz prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji, jaką ma pełnić;
4° jest wolny od jakiejkolwiek kary kanonicznej, zgodnie z prawem wymierzonej lub deklarowanej;
5° nie jest ojcem lub matką przyjmującego chrzest”.
Terminy Mszy św. chrzcielnych i z okazji roczku w roku 2024 |
|||
niedziela – godz. 12.00 |
|||
kwartał I |
21 stycznia |
18 lutego |
17 marca |
kwartał II |
21 kwietnia |
19 maja |
16 czerwca |
kwartał III |
21 lipca |
18 sierpnia |
15 września |
kwartał IV |
20 października |
17 listopada |
15 grudnia |
SAKRAMENT MAŁŻEŃSTWA
Kan. 1055 Kodeksu Prawa Kanonicznego:
„Małżeńskie przymierze, przez które mężczyzna i kobieta tworzą ze sobą wspólnotę całego życia, skierowaną ze swej natury do dobra małżonków oraz do zrodzenia i wychowania potomstwa, zostało między ochrzczonymi podniesione przez Chrystusa Pana do godności sakramentu”.
Rezerwacja terminu ślubu odbywa się na co najmniej 3 miesiące przed planowaną datą zawarcia małżeństwa. W tym celu należy zgłosić się do kancelarii parafialnej w godzinach jej urzędowania.
Po zarezerwowaniu terminu ślubu, duszpasterz ustali datę spotkania z narzeczonymi w celu odbycia rozmowy duszpasterskiej i spisania tzw. protokołu przedmałżeńskiego.
Do spisania protokołu przychodzą oboje narzeczeni z dowodami osobistymi oraz świadectwem chrztu (jeśli osoba ochrzczona jest poza naszą parafią). Świadectwo chrztu ważne jest 6 miesięcy.
Przygotowanie do zawarcia małżeństwa obejmuje 3 etapy:
- nauki przedślubne (należy skontaktować się z Panią Niną Niemiec, dzwoniąc pod numer: 697 730 699); w roku 2024 odbędą się dwa dwudniowe bloki i zaplanowane zostały na: 02 i 03 marca (drugi termin zostanie podany w późniejszym czasie),
- dekanalny dzień skupienia dla narzeczonych – odbywa się w parafii św. Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach (terminy skupienia: 16 marca 2024, 15 czerwca 2024, 21 września 2024; początek o godz. 15.00),
- spotkanie w ramach Poradni Życia Rodzinnego (należy skontaktować się z Panią Niną Niemiec, dzwoniąc pod numer: 697 730 699).
Do załatwienia formalności w USC związanych ze ślubem konkordatowym potrzeba:
- zgłosić się do USC w miejscu stałego zameldowania jednej ze stron,
- zgłaszają się oboje narzeczeni z dowodem osobistym,
- jeśli osoba urodzona jest poza miejscem w którym zgłasza się do urzędu, musi przedstawić odpis skrócony aktu urodzenia,
- po wniesieniu opłaty skarbowej, narzeczeni otrzymują 2 egzemplarze „Zaświadczenia”, które dostarczają do kancelarii parafialnej. Na jego podstawie, po zawartym w kościele ślubie, urzędnik dokona cywilnej rejestracji związku.
- Proboszcz parafii ma 5 dni roboczych (nie licząc dnia zawarcia małżeństwa) na zgłoszenie do USC faktu zawartego małżeństwa, dlatego po cywilny akt małżeństwa można się zgłosić do USC najwcześniej w szóstym dniu po jego zawarciu (np. ślub odbył się w sobotę – akt małżeństwa można odebrać od następnego piątku),
- „Zaświadczenie” jest ważne 6 miesięcy, dlatego do USC należy się zgłosić dopiero wtedy, gdy czas do zawarcia małżeństwa jest krótszy niż 6 miesięcy (np. ślub ma się odbyć 09 września – do urzędu można iść po 09 marca). Na „Zaświadczeniu” podany jest termin upływu jego ważności.
Inne uwagi:
Wystrój kościoła:
Wystrój kościoła regulują przepisy liturgiczne. W Ogólnym Wprowadzeniu do Mszału Rzymskiego w punkcie 279 czytamy: “W wystroju kościoła należy dążyć raczej do prostoty niż do przepychu. W doborze elementów zdobniczych należy dbać o prawdziwość rzeczy, a ponadto zmierzać do tego, by te elementy służyły pouczaniu wiernych i odpowiadały godności miejsca świętego”. Nie można więc w wystroju kościoła i dekoracji stosować sztucznych kwiatów i jakichkolwiek imitacji nawet najpiękniej wyglądających, np. sztucznych świec. Nie można ustawiać w kościele dekoracji, które na co dzień nie są związane z przestrzenią sakralną, np. aluminiowy stojak na nuty z przypiętym bukietem kwiatów itp.
Kościół dekoruje się tylko i wyłącznie bukietami kwiatów prawdziwych, które po ślubie pozostają w kościele.
W sprawie strojenia kościoła proszę kontaktować się z kancelarią parafialną.
Fotografowanie i filmowanie:
Kto pragnie fotografować i filmować podczas Liturgii powinien ją znać, wiedzieć co w danym momencie się dzieje i rozumieć sens poszczególnych obrzędów. W wielu diecezjach przeprowadzono szkolenia dla fotografów i kamerzystów, aby mogli spełniać swoje funkcje we właściwy sposób i z należnym szacunkiem dla miejsc świętych. Najważniejszym podczas udzielania sakramentu małżeństwa jest łaska sakramentalna, która niewidoczna dla oczu jest nie do sfotografowania i sfilmowania. Fotograf więc i kamerzysta nie mogą zachowywać się tak jakoby zdjęcie czy film były dla nowożeńców najważniejsze. Często bywa tak, że ich zachowanie przeszkadza narzeczonym w odpowiednim przeżyciu ceremonii zaślubin, gdyż np. kamerzysta wchodzi pomiędzy kapłana a narzeczonych albo zza ich głów wysuwa obiektyw aparatu czy kamery. Nie zezwala się wchodzenia fotografowi czy kamerzyście do prezbiterium, które ma określone funkcje i jest miejscem przeznaczonym dla odpowiednich osób. Wzorem dla każdego kamerzysty i fotografa są celebracje liturgiczne z udziałem Ojca św., w czasie których widać odpowiednie zachowanie i strój operatorów urządzeń. Fotografować i filmować może tylko osoba, która przed rozpoczęciem ceremonii przedstawi się celebransowi w zakrystii – najlepiej gdyby to była osoba posiadająca zezwolenie (świadectwo ukończenia kursu) Kurii Diecezjalnej. Fotografuje jeden fotograf, film kręci jeden kamerzysta.
Oprawa muzyczna uroczystości:
Rodzaj wykonywanych podczas zawierania małżeństwa śpiewów i utworów instrumentalnych regulują przepisy o muzyce sakralnej. Nie wolno podczas liturgii wykonywać świeckich utworów wokalnych i instrumentalnych, tylko dlatego że odznaczają się pięknem i nastrojowym charakterem. Nie wolno w liturgii używać instrumentów hałaśliwych i tych, których używa się do wykonywania muzyki rozrywkowej, np. trąbka, akordeon, gitara elektryczna, perkusja. Instrumentem czysto liturgicznym są organy piszczałkowe, które tradycyjnie są obecne w Kościele od setek lat.
W sprawie oprawy muzycznej ślubu proszę kontaktować się z Panem Organistą.
Respektowanie i przyjęcie do wiadomości powyższych uwag wprowadza porządek w przeżywanych przez nas uroczystościach i przyczynia się do zajmowania właściwej postawy wobec sakramentów świętych.
Wszystkim mającym zamiar zawrzeć związek małżeński życzymy jak najowocniejszego przygotowania wewnętrznego na przyjęcie łaski sakramentu małżeństwa.