JAŁMUŻNA WIELKOPOSTNA

 „POMOC DLA JEMENU”

Tradycyjnymi „praktykami wielkopostnymi” są dobrze nam znane: post, modlitwa i jałmużna. „Modlitwa i post są dziełami człowieka kierowanymi „do wewnątrz”, budują one człowieka i przygotowują na spotkanie z Bogiem. Jałmużna natomiast jest ich wynikiem, emanacją tego dobra, które dzięki dwóm pierwszym dziełom nagromadziło się w człowieku. Jest jakby papierkiem lakmusowym, który sprawdza, czy na pewno dobrze się modliłem i dobrze pościłem. O ile modlitwa i post, obok otwarcia na Boga, otwierają nas na nasze własne wnętrze i potrzeby, o tyle jałmużna otwiera na potrzeby drugiego człowieka” (o. Tomasz Kwiecień OP).

Potrzebujących we współczesnym świecie jest wielu. Chciałbym w tegorocznym Wielkim Poście zwrócić nasze oczy na JEMEN.

„Jemen, najbiedniejszy kraj Bliskiego Wschodu, od lat pogrążony jest w wojnie domowej. Jego mieszkańcy skazani są na ubóstwo, głód, brak dostępu do czystej wody i podstawowej opieki medycznej. Tymczasem służba zdrowia, pozbawiona pomocy państwa, jest w całkowitej zapaści. Sytuację może poprawić jedynie wsparcie z zewnątrz, dlatego Caritas Polska od 2018 roku angażuje się w pomoc Jemeńczykom i od 2019 roku dofinansowuje jemeńskie ośrodki zdrowia” (ze strony „Caritas-Polska”).

Zapraszam i zachęcam do składania jałmużny, którą po zakończeniu Wielkiego Postu przekażemy na konto „Caritas-Polska”. Ofiary można składać do specjalnie przygotowanego kosza, który znajduje się w pobliżu figury Matki Bożej Fatimskiej za prezbiterium. To miejsce „schowane”, aby składanie jałmużny odbywało się na sposób ewangeliczny: „Kiedy więc dajesz jałmużnę, nie trąb przed sobą, jak obłudnicy czynią w synagogach i na ulicach, aby ich ludzie chwalili. Zaprawdę, powiadam wam: ci otrzymali już swoją nagrodę. Kiedy zaś ty dajesz jałmużnę, niech nie wie lewa twoja ręka, co czyni prawa, aby twoja jałmużna pozostała w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie” (Mt 6,2-4).

Na co przykładowo „Caritas” przeznacza pieniądze składane dla Jemeńczyków?

– 180 zł: pozwala na zakup tzw. mama-kit, czyli zestawu środków czystości, środków do pielęgnacji, pieluszek oraz bielizny dla młodych matek z małymi dziećmi;

– 350 zł: zapewnia zaopatrzenie ośrodka zdrowia w wodę na miesiąc;

– 700 zł: pozwala na zakup ponad 100 litrów paliwa do generatorów prądu w placówkach medycznych;

– 1050 zł: pozwala na dofinansowanie pensji dla trzech położnych.

Po zakończeniu Wielkiego Postu zobaczymy jak dużą pomoc będzie miała zawartość naszego kosza.

„Jałmużna wybawia od śmierci i nie pozwala wejść do ciemności.

Jałmużna bowiem jest wspaniałym darem dla tych,

którzy ją dają przed obliczem Najwyższego”.

(Tb 4,10-11)