Zaślubiny Maryi z Józefem

W dawnych kalendarzach pod datą 23 stycznia znaleźć możemy wspomnienie „Zaślubin Maryi z Józefem”. W zakonie franciszkańskim obchodzono je już w XVI wieku. Za sprawą papieża Benedykta XIII, w roku 1725, wpisane zostało do kalendarza całego Kościoła. Dziś nie ma takiego wspomnienia w kalendarzu liturgicznym. Warto jednak wydobywać ze skarbca kościelnej tradycji takie „perełki”, przypominać je i wykorzystywać do duchowego rozwoju.

Zapraszamy wszystkich małżonków na Mszę św. w ich intencji w sobotę 29 stycznia na godz. 16.00. W czasie Mszy św. będzie możliwość odnowienia przyrzeczeń małżeńskich oraz udzielimy małżonkom okolicznościowego błogosławieństwa.

Jako ciekawostkę warto przeczytać jak „Żywoty Świętych Pańskich” z roku 1910 przedstawiały dzień zaślubin Maryi z Józefem:

„Jak Marya przy tym obrzędzie wyglądała głosi podanie, jak niżej: Jej kształtna postać była nieco wyższą od panienek w Jej wieku będących; z Jej wysokiego czoła odbijał się królewski urok, a nad łagodnemi oczyma, zwykle pokornie spuszczonemi, zaginał się łuk brwi delikatnych; lica zdobiła anielska skromność, a cudne usta krasiła niewypowiedziana słodycz: złotawe włosy spadały Jej w gęstych puklach na szyję; chód był poważny, a cała postawa wyrazem najszlachetniejszej skromności. Miała na Sobie długi, kosztowny, na piersiach spięty klejnotem, złotem lamowany, błękitny płaszcz, a pod nim bogato wyszywaną szatę ślubną; głowę Jej zdobiła biała zasłona, a na niej wieniec z pereł i drogich kamieni.  Oblubieniec Józef ubrany był także w swój najlepszy ubiór. (…) Z twarzy jego biła świętość i sprawiedliwość szlachetnej duszy, z oczu zaś przebijał się wdzięk jego pełnego miłości serca.  Przy wielkim udziale ludu pobłogosławił kapłan w świątyni w Jerozolimie owo święte małżeństwo, a Józef ofiarował ukochanej swej oblubienicy pierścień agatowy na znak niezłomnej wierności”.