Opatowice na żywoyou tube
Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Kronika parafialna

Niedziele i święta w lipcu i w sierpniu:
7.00, 9.00, (10.30 w Domu Pomocy Społecznej), 12.00, 16.30, 18.00

Niedziele i święta:
7.00, 9.00, 10.30, 12.00, 16.30, 18.00

Święta zniesione: 7.00, 10.00, 16.30, 18.00

Dni powszednie: 8.00, 18.00

intencje tygodnia

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

przeczytaj więcej 

Kancelaria jest czynna:

- w poniedziałki i wtorki po porannej Mszy świętej,
- w czwartki i piątki po Mszy wieczornej.

Parafia Matki Boskiej Piekarskiej,
Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej
ul. Opatowicka 112, 42-612 Tarnowskie Góry
tel./fax: +48 32 285 48 48
parafia@opatowice.pl

Newsletter
1986-1987
Pod koniec lutego władze wojewódzkie zatwierdzają plan realizacyjny i projekt koncepcyjny autorstwa architekta dr inż. Bronisława Mzyka. Od tego momentu architekt przystępuje do wykonania projektu technicznego budynku probostwa, który z przyczyn obiektowych będzie realizowany w pierwszej kolejności.
Po Wielkanocy na prośbę ks. Proboszcza Bp Katowicki skierował do parafii tymczasowego wikariusza neoprezbitera Eugeniusza Chudka, który z końcem sierpnia zostaje przeniesiony do Bukowiny. Na jego miejsce przybywa wikariusz ks. Marian Brańka z Orłowca k. Wodzisławia, który katechizuje dzieci i młodzież oraz czynnie udziela się na budowie. Oprócz księży katechizują katechetki: p. Joanna Ochmann oraz p. Regina Gołek, siostra ks. Proboszcza z Rusinowic. Tymczasowo gospodarstwem domowym od maja do października zajmuje się emerytowana pielęgniarka p. Aniela Kocjan z Tarnowskich Gór, a od listopada p. Małgorzata Siwiec - wdowa, nasza parafianka z ul. Saperów.

A wracając do problemów inwestycyjnych, to projekt techniczny probostwa zostaje po korekcie zatwierdzony przez władze wojewódzkie w czerwcu, a w lipcu Wydział Architektury w Tarnowskich Górach wydaje zezwolenie na rozpoczęcie budowy.
Na plac budowy wchodzą geodeci, a w sierpniu rozpoczynają się prace ziemne, które ze względu na trudny, skalisty grunt nie mogą być prowadzone w tradycyjny ręczny sposób. Do wykonania wykopu sprowadzono, więc dwa ciężkie spychacze gąsienicowe, jedną ciężką koparkę kołową oraz jedną, lekką spycharko-koparkę typu "Białoruś".
Po wykonaniu robót ziemnych wynajęci cieśle wykonują deskowanie ław fundamentowych pod nadzorem kierownika budowy p. Henryka Poloczka z Piekar Śląskich.

Równolegle wykonywane są zbrojenia ław fundamentowych w znacznej części przez naszego parafianina Tadeusza Zwierzykowskiego z ul. Saperów 2. Po zabetonowaniu ław fundamentowych w 1/3 gotową mieszanką betonową, a w pozostałych 2/3 mieszanką wykonaną na placu budowy, w trudnych jesiennych warunkach atmosferycznych następuje murowanie fundamentów w znacznej części przez naszych parafian z Opatowic. Pod koniec listopada fundamenty są gotowe. Pierwsze dni grudnia przeznaczone są na zabezpieczenie inwestycji przez zimą matami słomianymi i piaskiem.
Bardzo celowe było to zabezpieczenie, gdyż od połowy grudnia zaczęła się śnieżna i mroźna zima, która trwała do początku lutego 1987 r. Pokrywa śnieżna na placu budowy przekraczała w niektórych miejscach grubość 1 metra, a najniższa temperatura dochodziła do -30oC. W okresie zimy nie było „zimowego snu", lecz gromadzono materiały budowlane (pustaki stropowe, drewno budowlane i cement) oraz kwestowano w innych parafiach.

Po długiej i ciężkiej zimie 4 maja 1987 r. Firma budowlana Edwarda Żyły przystąpiła dp prac murarskich probostwa. Na początku lutego ks. Proboszcz Michał Adamek, ze względu na stan zdrowia (cukrzyca) poprosił Biskupa Katowickiego o przeniesienie. Po kilkumiesięcznych poszukiwaniach następcy do parafii został skierowany w maju administrator w osobie księdza Eugeniusza Bienka.
Nowy Budowniczy z zapałem przystępuje do budowy. Gromadzi cegły, deski, żelazo - i kontynuuje rozpoczęte już prace na probostwie. Wraz z ks. Proboszczem E. Bienkiem nadzorowanie przejmuje inż. Maksysz, doświadczony kierownik budowy, który całym sercem oddaje się dziełu. 14.08.1987 r. - następuje pierwsze wielkie betonowanie stropu na d sutereną probostwa.

Jeszcze tego samego roku 24.10 i 23.11 dochodzi do betonowanie stropu nad parterem probostwa i nad mansardą. Wraz z budową kościoła postępuje również budowa Mistycznego Ciała Chrystusa. Po odejściu katechetek: p. Reginy Gołek i p. Joanny Ochmann do pracy katechetycznej zostają przyjęte panie: Bernadeta Kasperek - nasza parafianka - i Barbara Milarska ze Starych Tarnowic. Katechizacja odbywa się regularnie, chociaż do dyspozycji są tylko dwie salki. Do wzmocnienia wiary i budowania jedności parafii przyczyniła się peregrynacja obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. 28.10.1987 r. Delegacja parafii odebrała na Jasnej Górze 4 obrazy, które dotąd nawiedzają rodziny katolickie.


<< powrót
Cookies© Parafia Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej