Opatowice na żywoyou tube
Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Kronika parafialna

Niedziele i święta w lipcu i w sierpniu:
7.00, 9.00, (10.30 w Domu Pomocy Społecznej), 12.00, 16.30, 18.00

Niedziele i święta:
7.00, 9.00, 10.30, 12.00, 16.30, 18.00

Święta zniesione: 7.00, 10.00, 16.30, 18.00

Dni powszednie: 8.00, 18.00

intencje tygodnia

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

przeczytaj więcej 

Kancelaria jest czynna:

- w poniedziałki i wtorki po porannej Mszy świętej,
- w czwartki i piątki po Mszy wieczornej.

Parafia Matki Boskiej Piekarskiej,
Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej
ul. Opatowicka 112, 42-612 Tarnowskie Góry
tel./fax: +48 32 285 48 48
parafia@opatowice.pl

Newsletter
2000-2001

  • Żłóbek i symbol roku 2000

Parafianie wraz z duszpasterzami uczestniczyli 31.XII.1999 roku o godzinie 24:00 w specjalnym nabożeństwie inaugurującym obchody Roku Jubileuszowego w Parafii. W kościele ustawiono żłóbek z Dzieciątkiem oraz zawieszono symbol Roku 2000. Z okazji rozpoczętego Roku Jubileuszowego odbył się, 9 stycznia, koncert kolęd w wykonaniu: "Gangu Marcela".
19.03.2000. parafia udała się w Pielgrzymce Jubileuszowej do kościoła świętych Apostołów Piotra i Pawła. O 15:00 rozpoczęła się uroczysta Msza św. koncelebrowana przez kapłanów naszego dekanatu po przewodnictwem Księdza Biskupa Jana Wieczorka. Pielgrzymka zakończyła się nabożeństwem pasyjnym z błogosławieństwem sakramentalnym.
7.IV. w pierwszy piątek, została zorganizowana międzyparafialna Droga Krzyżowa wiodąca ulicami z naszego kościoła do kościoła św. Marcina.
Koncert "Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu" Josepha Haydna w wykonaniu Kwartetu Śląskiego odbył się w naszej świątyni w Wielkim Poście - 26 marca.
W Wielkim Poście kaplica dzienna została nazwana Kaplicą Ośmiu Błogosławieństw. Tekst Błogosławieństw został wypisany na jedynej pełnej ścianie kaplicy. w głównym oknie za ołtarzem znajduje się witraż przedstawiający Matkę Bożą z Dzieciątkiem, jako Pierwszą Błogosławioną. Pozostałe 5 witraży przedstawia podobizny współczesnych świętych: Faustynę Kowalską, Edytę Stein, Karolinę Kózkównę, Maksymiliana Kolbego i Alberta Chmielewskiego, którzy żyli w duchu Błogosławieństw, czy wsławili się realizacją któregoś z nich w sposób doskonały. Sakralny charakter kaplicy tygodniowej podkreślają także płaskorzeźby, którymi ozdobiony został ołtarz i ambona. Natomiast czołową płytę nowego tabernakulum stanowi płaskorzeźba Serca pana Jezusa.
Dzieci I-Komunijne wraz z rodzicami uczestniczyły 17.VI. w Jubileuszowej pielgrzymce do kościoła jubileuszowego w Tarnowskich Górach.
Parafia zorganizowała, w dniach 23.VI. - 2. VII, pielgrzymkę jubileuszową do Włoch. Celem wyjazdu było uzyskanie odpustu jubileuszowego przez modlitwę u grobów Apostołów Piotra i Pawła.
W sobotę, 7.X. pielgrzymowaliśmy jako parafia do jubileuszowego kościoła świętych Apostołów Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach. W świątyni uczestniczyliśmy we Mszy świętej oraz nabożeństwie różańcowym. Po uzyskaniu odpustu wspólnie pieszo powróciliśmy do naszej parafii.

W ostatnim dniu Roku Jubileuszowego, 31.XII.2000. kwadrans przed północą, uczestniczyliśmy w adoracji Pana Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie. O północy biciem w dzwony i specjalnym nabożeństwem rozpoczęliśmy nowe tysiąclecie. Na zakończenie Wielkiego Jubileuszu dwóch tysięcy lat od narodzenia Zbawiciela parafianie wzięli udział w koncercie kolędowym w wykonaniu "Eleni".

21.I. przezywaliśmy w naszej wspólnocie parafialnej Intronizację Pisma Świętego. Hasłem roku 2001 jest "z Ewangelią w trzecie tysiąclecie".
1.IV. gościliśmy w parafii, podczas wizytacji kanonicznej, księdza Biskupa Gerarda Kusza. Głównym punktem programu była uroczysta Msza św. Ksiądz Biskup zwizytował Dom Pomocy Społecznej oraz spotkał się z grupami parafialnymi: ministrantami, Dziećmi Maryi, Radą Duszpasterską, Oazą Rodzin, Żywym Różańcem, Franciszkańskim Zakonem Świeckich. Na zakończenie wizytacji kanonicznej, ksiądz biskup spotkał się na probostwie z wszystkimi księżmi naszego dekanatu.
8-12.IV. wielkopostne rekolekcje parafialne wygłosił ks. Jacek Jezierski, Pallotyn. W marcu rozpoczęta została realizacja projektu kaplicy przedpogrzebowej. Mieścić się będzie pod kaplicą tygodniową i zakrystią. Kaplica wraz z zapleczem zajmuje powierzchnię 200m2. Wyposażona jest w urządzenia klimatyzacyjne z funkcją grzania. Na zewnątrz w kostce brukowej wykonano schody i zjazd dla wózków. Dookoła bruku posadzono krzewy oraz kwiaty.

20.VIII. podczas wieczornej Mszy św. pożegnaliśmy ks. Dariusza Grzeszczaka. Na mocy dekretu księdza Biskupa Ordynariusza na miejsce ks. Dariusza posłany został neoprezbiter - ks. Artur Pytel.

Podczas odpustu parafialnego 9.IX. Słowo Boże głosił Dyrektor Caritas naszej Diecezji - ks. Rudolf Bodura. Dało to impuls do aktywnego włączenia się parafian do działalności Caritas naszej parafii.
Do parafialnej grupy Caritas zgłosiło się 70 osób. Spotkania odbywają się regularnie w I-y czwartek każdego miesiąca. Zespół Caritas rozpoczął pracę intensywnie. W Tygodniu Miłosierdzia zbierano ubrania, które bardzo szybko zostały rozdane. Pomieszczenia na parterze domu katechetycznego zostały zaadaptowane przez Caritas. Od 5.XI. w ramach swojej działalności Caritas proponuje darmowe posiłki. Codziennie na obiady przychodzi kilkadziesiąt osób. Uruchomiono także punkt konsultacyjny, w którym dyżurują psycholog, prawnik, powiernik rodzin i pedagog.

11.XI. w naszym kościele został zainaugurowany X Jubileuszowy Górnośląski Festiwal Sztuki Kameralnej.
31.XII. o godz. 23.45 rozpoczęło się adoracją Najświętszego Sakramentu specjalne nabożeństwo kończące 2001 rok i ...


<< powrót
Cookies© Parafia Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej