Opatowice na żywoyou tube
Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Kronika parafialna

Niedziele i święta w lipcu i w sierpniu:
7.00, 9.00, (10.30 w Domu Pomocy Społecznej), 12.00, 16.30, 18.00

Niedziele i święta:
7.00, 9.00, 10.30, 12.00, 16.30, 18.00

Święta zniesione: 7.00, 10.00, 16.30, 18.00

Dni powszednie: 8.00, 18.00

intencje tygodnia

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

przeczytaj więcej 

Kancelaria jest czynna:

- w poniedziałki i wtorki po porannej Mszy świętej,
- w czwartki i piątki po Mszy wieczornej.

Parafia Matki Boskiej Piekarskiej,
Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej
ul. Opatowicka 112, 42-612 Tarnowskie Góry
tel./fax: +48 32 285 48 48
parafia@opatowice.pl

Newsletter
1996-1997

 • Droga Krzyżowa

 • Droga Krzyżowa

 • Jezus Miłosierny

 • Cegiełka stanowiąca udział w fundacji mozaik

 • Prezbiterium: Chrystus, Ostatnia Wieczerza oraz Zesłanie Ducha Świętego

 • Szkice Ostatniej Wieczerzy

 • Ołtarz ufundowany prze dzieci I-komunijne

 • Prace na wieży kościoła

 • Wykonanie mozaiki i pojawienie się tebernakulum

 • Ukończenie mozaiki przedstawiającej Ostatnią Wieczerzę

 • Prezbiterium w pełnej okazałości

 • Mosiężne elementy zdobiące ołtarz, ambonę, 11 lap oraz menorę i krzyż

 • Stare drzwi

 • Nowe drzwi

 • Kształtowanie terenu wokół kościoła

 • Kształtowanie terenu wokół kościoła

 • Kształtowanie terenu wokół kościoła

 • Zaproszenie na uroczystość konsekracji kościoła

 • Konsekracja kościoła

 • W imieniu parafian p. Adamkiewicz wręcza klucz kościoła Księdzu Biskupowi

 • Homilia Księdza Biskupa

 • Procesja z darami

 • Konsekracja kościoła

 • Podczas uroczystości konsekracji głos zabrał również nasz ksiądz Proboszcz

 • Nabożeństwo oczekiwania

 • Przyjęcie obrazu

 • Nawiedzenie parafii przez Matkę Bożą w kopii Jej cudownego Obrazu Jasnogórskiego

 • Odprowadzenie obrazu Maryi do parafii Św. Marcina

 • Prace wykończeniowe

 • Chrzcielnica

14.01 po raz pierwszy wystąpił chór parafialny. "Cicha noc" zakończyła wspólne kolędowanie. Tydzień później gościliśmy, popularny nie tylko wśród młodzieży, zespół "Uniwerse". Od środy popielcowej (21.02) praktykę duszpasterską rozpoczął diakon Dariusz Grzeszczak z Seminarium Duchownego z Nysy. 27.02 - młodzież klas VIII przyjęła sakrament bierzmowania z rąk Księdza Biskupa Gerarda kusza. W naszej parafii Ksiądz Biskup gościł pierwszy raz.
Podczas ostatniej Drogi Krzyżowej - Wielki Piątek (5.04) - Ksiądz Proboszcz E. Bienek poświęcił stacje nasze nowej Drogi Krzyżowej. Każda stacja ma swojego sponsora:

W II niedzielę Wielkanocną został poświęcony wizerunek Jezusa Miłosiernego. Wymalowany został w bocznej nawie, ponad konfesjonałami. Od tego momentu w 3 piątek każdego miesiąca odprawiamy nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego. Ze względu na duży koszt mozaik parafianie mogą wykupywać cegiełki stanowiące udział w fundacji mozaik: ołtarza Matki Bożej, Chrystusa i Ostatniej Wieczerzy oraz zesłania Ducha Świętego. W miesiącach zimowych w kościele trwały prace posadzkarskie.

Od 29.04. montowano ołtarz - mozaikę Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. Ołtarz Maryjny otoczono owalnie ułożonymi klęcznikami, stanowią rodzaj balasek. W nawie głównej wykonano napis: "BÓG JEST MIŁOŚCIĄ". Pod nim umieszczono wpisany w koło symbol Trójcy Świętej: trójkąt - symbolizujący Boga Ojca, krzyż - przypominający Chrystusa oraz gołębicę uosabiającą Ducha Świętego. Naszkicowano na ścianie prezbiterium rysunki przedstawiające Chrystusa - Pankratora i Ostatnią Wieczerzę. Dzieci I-komunijne (165) ufundowały ołtarz zwieńczony okrągłą płytą białego marmuru.

W czerwcu i lipcu trwały prace na zwieńczeniu wieży kościoła. Została ona pokryta szwedzką blachą - na dachach powlekaną na czerwono, tłoczoną na kształt dachówki - na ścianach gładką powlekaną na biało. Firma "RDUCH" zainstalowała zegar (tarczowy) wieżowy z czterema tarczami. Alpiniści malują słupy wieży kościoła. 15.06.1996 r. W Uroczystość Bożego Ciała, w prezbiterium pojawiło się tabernakulum z okrągłą płytą czołową, z białego marmuru. Płyta przypomina hostię przełamaną na krzyż. Szczelina ta jest podświetlona na czerwono, stanowiąc wieczną lampkę. Niemal od początku września artyści pracowali nad ukończeniem centralnej mozaiki przedstawiającej Ostatnią wieczerzę.

Tuż przed wrześniowymi uroczystościami firma kowalstwa artystycznego Henryka Kopycioka z Katowic wykonała mosiężne elementy zdobiące ołtarz, ambonę, 11 lamp oraz menorę i krzyż. Filary wewnątrz kościoła oraz dolne fragmenty ścian, narażone na zabrudzenie, pokryte zostały rezimerem, czyli mielonym marmurem na lepiszczu żywicznym. Pod koniec wakacji zostały też zamienione, służące nam dotąd prowizoryczne drzwi aluminiowe, na drzwi dębowe wraz z przeszklonymi wiatrołapami.

Widoczne są efekty systematycznej pracy kształtowania terenu wokół kościoła, jego obsadzenia kwiatami i krzewami. Powstały także tymczasowe duże parkingi poza płotem kościelnym. 8 - 11 września - pierwsze misje w dziejach parafii, które prowadził Ojciec Superior Józef Niesłony ze Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów.

W sam dzień Matki Boskiej Piekarskiej, w czwartek 12.09.1996 r. o godzinie 16:00 Ksiądz Biskup Ordynariusz dokonał KONSEKRACJI KOŚCIOŁA naszej świątyni. W konsekracyjnej Mszy św. koncelebrowało około 50 kapłanów.

W radosnym dniu konsekracji towarzyszyli nam swoją obecnością i modlitwą: Pan Burmistrz, przewodniczący Rady Miejskiej, architekt Michał Kuczmiński, konstruktor Robert szota, artyści plastycy: Witold i Mariusz Pałka. Podczas uroczystości konsekracyjnej ksiądz Proboszcz powiedział. Od tego roku wprowadzono:

Dekretem Ksiądz Biskupa do pracy w parafii został skierowany ks. Dariusz Grzeszczak. Natomiast ks. Wacław Borek po 3 latach duszpasterzowania podjął studia biblijne w Rzymie.

Pierwszym ważnym wydarzeniem, które miało miejsce w poświęconym kościele było nawiedzenie parafii przez matkę Bożą w kopii Jej cudownego Obrazu jasnogórskiego (20/21 września 1996r.). Darem parafian złożonym dla upamiętnienia peregrynacji było częściowe sfinansowanie radiofonizacji kościoła. Wykonania tej pracy podjęła się włoska firma "Orion". Prace wykończeniowe w kościele oraz jego wyposażenie dobiegają końca. Nie zostaje jednak do końca rozwiązany problem domu katechetycznego, przeprojektowanego na szkołę. Wszyscy uznają sens, potrzebę utworzenia takiej szkoły jedna nie można znaleźć środków na sfinansowanie tego przedsięwzięcia. Na razie, więc parter szkoły wykorzystywany jest po części jako zakrystia dla ministrantów, a po części jako parafialna księgarnia. W listopadzie w posadzce całego parteru zabetonowano ogrzewanie, identyczne jak w kościele. Wcześniej pomieszczenia te zostały otynkowane i ściany pobielone.

Ofiary kolędowe 1996/1997 zostały przeznaczone na ławki w kościele. Wykonuje je podobnie jak całą stolarkę w kościele warsztat stolarski Czesława Wróbla z Bestwinki.
Z roku na rok mniejsze są roczniki drugoklasistów. w tym roku do I Komunii przystąpiło tylko 130 dzieci. W kościele na zawsze pozostanie po nich pamiątka w postaci ufundowanej chrzcielnicy. Uległa zmianie trasa Bożego Ciała. W tym roku objęła ona tylko ulice: saperów, szwedzką i Litewską. Tuż po uroczystościach pierwszokomunijnych podjęto prace wykończeniowe na zewnętrznych (zarówno głównych jak i bocznych) schodach kościoła. 22.06. podest i schody na zewnątrz kościoła zostały częściowo zaopatrzone w ogrzewanie podłogowe. Na dachach pomalowano opierzenia blacharskie i rynny. W lipcu przeprowadzono akcję charytatywną na powodzian. Na początku października położono płytki gresowe w pomieszczeniach znajdujących się na parterze części katechetycznej. Zainstalowano w nich również ogrzewanie podłogowe. Na chórze wykonano balustradą stanowiącą godniejszą oprawę Drogi Krzyżowej. Podłoga została ułożona amfiteatralnie. W sali na chórze zostały zamontowane panele podłogowe i ścienne. Ofiary kolędowe przeznaczone zostały na zakup organów holenderskiej firmy Johannus.


<< powrót
Cookies© Parafia Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej