Opatowice na żywoyou tube
Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Kronika parafialna

Niedziele i święta w lipcu i w sierpniu:
7.00, 9.00, (10.30 w Domu Pomocy Społecznej), 12.00, 16.30, 18.00

Niedziele i święta:
7.00, 9.00, 10.30, 12.00, 16.30, 18.00

Święta zniesione: 7.00, 10.00, 16.30, 18.00

Dni powszednie: 8.00, 18.00

intencje tygodnia

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

przeczytaj więcej 

Kancelaria jest czynna:

- w poniedziałki i wtorki po porannej Mszy świętej,
- w czwartki i piątki po Mszy wieczornej.

Parafia Matki Boskiej Piekarskiej,
Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej
ul. Opatowicka 112, 42-612 Tarnowskie Góry
tel./fax: +48 32 285 48 48
parafia@opatowice.pl

Newsletter
1994-1995

 • Dekarze obrobili blachą wykonane dachy

 • Ogólny profil kościoła od strony północno-wschodniej

 • Procesja Bożego Ciała

 • Na dachu pojawia się konstrukcja drewniana

 • Na dachu pojawia się konstrukcja drewniana

 • Probostwo - weranda zewnętrzna

 • Probostwo - weranda zewnętrzna

 • Probostwo - holl

 • Osadzenie okien

 • Osadzenie okien

 • Osadzenie okien

 • Kaplica tygodniowa

 • Dzwony

 • Jan Felczyński


 • Cegiełka

 • Tynkowanie i malowanie ścian kościoła

 • Tynkowanie i malowanie ścian kościoła

 • Tynkowanie i malowanie ścian kościoła

 • Nowe kwietniki i trawniki

 • Montowanie stalowej konstrukcji pod przyszły zegar

 • Montowanie stalowej konstrukcji pod przyszły zegar

Kolejna dość łagodna zima pozwoliła na kontynuowanie prac budowlanych. Wymurowano ściany chóru organowego, zabetonowano kolejną część słupów dzwonnicy, dekarze obrobili blachą wykonane dachy, przeprowadzono podziemne instalacje, służące do odprowadzenia wody deszczowej, cieśle pracują nad zwieńczeniem prezbiterium i ogrodu zimowego, znajdującego się za ścianą prezbiterium. Ogród ten będzie stanowił "bufor" między szkołą, a kościołem.
Rekolekcje parafialne zostały przeprowadzone od 20.03. - 27.03. w trzech etapach (dla dzieci, młodzieży i dorosłych). Prowadził je ks. W. Borek, nasz wikariusz. Sakramentu bierzmowania młodzieży klas VIII udzielił ks. Bp ordynariusz Jan Wieczorek. 13.04 odbył się po raz pierwszy w parafii konwent dekanatu Stare Tarnowice. O godzinie 16:00 została odprawiona uroczysta Msza św. Z udziałem parafian. Do I komunii św. Przystąpiło znów ponad 200 dzieci naszej parafii - 1, 8 i 15 maja.

Uległa zmianie trasa procesji Bożego Ciała. Objęła ona w tym roku również ulice: Łotewską i Estońską, gdzie umiejscowiono drugi ołtarz. Dwie główne Msze św. W tym dniu (przed i po procesji) zostały odprawione w murach nowego kościoła.
W maju i czerwcu na stalowej konstrukcji głównego dachu pojawiła się konstrukcja drewniana i przybijane są do niej deski. Mniejsze dachy - rozmieszczone wokół głównego - zostają w tym czasie pokryte francuską dachówką bitumiczną "ondulina" w kolorze głębokiej czerwieni.

Ze względu na niedoświetlenie mansardy probostwa, również w czerwcu został przebudowany dach. Od strony północnej powstał piękny holl stanowiący aneks do korytarza. Od strony południowej przez usunięcie części dachu i likwidację lukarn uzyskaliśmy werandę zewnętrzną. Jedna i druga przebudowa została dokonana kosztem strychu. Księża mieszkający na mansardzie, nie muszą już świecić przez cały dzień światła elektrycznego.
Pierwsze połacie ścian kościoła zostają pokryte tynkiem. Tynki wykonuje głównie pan Tadeusz Zwierzykowski. Lato zostało wykorzystane na pokrycie dachów: kościoła, probostwa i szkoły dachówką bitumiczną oraz tynkowanie pierwszych ścian kościoła i szkoły. Wraz z tynkami w kościele są osadzane okna.

Przez cały czas na budowę przywożona jest ziemia, zakładane są kolejne trawniki, sadzone drzewka i krzewy. Zamknięcie kościoła drzwiami i oknami pozwala prowadzić instalacje wewnętrzne. W listopadzie i grudniu wbetonowaliśmy w posadzkę węże ogrzewania podłogowego.
Pasterka 1994 - była pierwszą Mszą św. odprawioną w zamkniętym i ogrzanym kościele. Podczas Mszy św. 2000 osób przyjęło Komunię św. Odtąd Eucharystia w niedzielę i święta sprawowana jest w nowym kościele. W miesiącach zimowych wykończono kaplicę tygodniową, mieszczącą się w ośmioboku oraz zakrystię. Ściany i sufity wykończone są tam suchymi tynkami, a podłoga wyłożona zielonymi płytkami gresowymi. W kościele rozpoczęto zakładać sufity i ocieplenie dachów. Stropy skośne i ściany wykańczane są, podobnie jak w kaplicy, płytami kartonowo - gipsowymi.

Zamówiono 4 dzwony w odlewni dzwonów braci Felczyńskich w Przemyślu. Trzy z nich znalazły sponsorów, zaś największy jest fundacją parafian. Cegiełki na ten dzwon parafianie wykupują w kancelarii. W marcu zostały osadzone okna i drzwi w ogrodzie zimowym oraz zabetonowano ostatni fragment słupów dzwonnicy.

Podczas wizytacji kanonicznej przypadającej w dniach 16-17 maja 1995 r. Ksiądz Biskup Ordynariusz udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży klas VIII, a także poświęcił nasze dzwony oraz wykończoną i kompletnie wyposażoną kaplicę tygodniową.
W czerwcu odbył się festyn dla dzieci. Dochód z festynu przeznaczono na kolonie charytatywne dla dzieci z rodzin ubogich. Od wakacji zmieniono porządek Mszy św. - 7:00, 9:00, 10:30, 12:00, 16:30, 18:00.

W miesiącach letnich zostały otynkowane i pomalowane farbami akrylowymi zewnętrzne ściany kościoła. Dolne partie tych ścian zostały obłożone płytkami klinkierowymi. Na całym budynku została założona instalacja odgromowa. Na zewnątrz ogrodzenia powstają nowe miejsca parkingowe. Teren wokół kościoła wzbogacony został kilkoma nowymi trawnikami i kwietnikami.

5.09. krzyż wraz ze stalową konstrukcją został osadzony na żelbetowej płycie spoczywającej na słupach dzwonnicy. Wysokość konstrukcji wraz z krzyżem wynosi 12,5 m. W uroczystość odpustową po raz pierwszy usłyszeliśmy dobiegający z wieży dźwięk dzwonów. Dzwony otrzymały napędy elektryczne oraz oprogramowanie zegarowe. Dwa z nich - Tadeusz i Anna - mają zamontowane młotki, które będą w przyszłości wybijać godziny.
W październiku został erygowany parafialny oddział Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Opiekę nad młodzieżą przyjął ks. Wacław Borek.
Listopad był miesiącem odwiedzin figury Matki Boskiej fatimskiej. Nasza parafialna wspólnota modliła się w Strzybnicy. We wspomnienie ś. Cecylii odbyło się spotkanie założycielskie chóru parafialnego. Przybyło 38 osób. 16 grudnia zakończono montaż sufitu, a 4 dni później - tynkowanie prezbiterium.


<< powrót
Cookies© Parafia Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej